Ефективни методи за учене на чужд език – Съвети от преподавателите на НордСтудео

Ученето на чужд език може да бъде предизвикателство, но с правилните техники и подходи този процес става по-лесен и ефективен. В тази статия преподавателите на НордСтудео споделят своите най-добри съвети за ефективни методи за учене на чужд език, които ще Ви помогнат да усвоявате знания с увереност и удоволствие.

Как да започнете ученето на нов език – съвети от преподавателите

Преодоляване на страха от грешки

Какво е първото нещо, което казвате на новите си курсисти?

Рали: Не се притеснявайте да грешите! Впуснете се смело в това ново предизвикателство. Бъдете сигурни, че ще се справите. Дори норвежците и датчаните допускат грешки, въпреки че това са родните им езици. А нима ние не грешим на български? Забавлявайте се, учете, бъдете любопитни. Езиковите ви умения ще се разгърнат естествено.

Кера: За мен е истинско удоволствие да ви приветствам в света на нидерландския и нямам търпение да споделя своето вдъхновение с вас! Нямам търпение да споделя своето вдъхновение с вас. Освен да покажа “скритата” красота на езика, моята друга голяма кауза е да излезем от рамките на стандартната класна стая. Ще ви докажа, че ученето на език всъщност може да бъде лесно, приятно, забавно и обогатяващо!

Защо ученето в група е по-ефективно?

Надето: С два официални норвежки езика и безброй диалекти и на двата норвежкият се реализира в толкова много варианти. Шансът да сбъркате и пак да се окажете прави на някой диалект е изключително голям. При това положение няма нужда да се притеснявате. Действайте смело! Знайте, че с постоянство и усърдие нито норвежкият, нито който и да е друг език би могъл да ви се опре. А и аз винаги съм насреща за съвет и помощ. Не сте сами. Пътуването към езика е винаги по-комфортно в компанията на други.  

Ели: Истински смело е да се впуснете в приключението на чуждия език. Това е пътешествие не само към нови думи и изрази, а и към нови възможности, приятелства и светогледи. Всеки език открехва нови хоризонти. Вие току-що направихте първата си крачка към тях. Välkomna!

Ангел: Няма нищо сложно при шведския – без падежи, без спрягане на глаголи. Ще видите колко бързо ще му свикнете и ще започнете да говорите. А когато знаете шведски, бихте разбирали в писмен вид и останалите скандинавски езици. Така че без притеснения и смело напред!

Научете повече за нашите преподаватели тук.

Преподавателите на NordStudeo в тематична фотосесия, представени в кутии, символизиращи креативността и екипния дух.

Екипът на NordStudeo в креативна групова снимка, символизираща сплотеността и радостта от ученето.

Най-големите предизвикателства при ученето на език и как да ги преодолеем

Как да се справим  с несигурността?

Рали: Да прескочат предубежденията за собствените си умения. Всеки един е способен на много, а възможностите са безгранични. Но най-големите трудности, които съм срещала, са били с ученици, които смятат, че “не са добри в ученето на езици”, че “това произношение не е за тях” или че “не е възможно да приложат всички граматически правила говоримо”. Да ви издам ли една тайна? С индивидуален подход и търпение – както аз към тях, така и те към самите себе си – резултатите накрая винаги са били невероятни.

Кера: В контекста на ученето на чужд език съществуват редица предубеждения като: “Ако допусна грешка, ще се проваля или ще се случи нещо лошо.” / “Не ми се удава да уча чужд език.” / “Език се учи много трудно, ако не си в страна, в която той се използва.” Това са само част от напълно неверните твърдения, които сме присвоили от външен натиск и които могат да ни  “спънат” по пътя. Нека ги превърнем в: „Осмелявам се да говоря или да пиша, макар и да допусна някаква грешка. Това е напълно човешко и не означава, че не се справям!” „Удава ми се да уча чужд език, просто съм имал нужда от правилния подход и повечко вдъхновение.” „Мога да науча нов език независимо къде съм, стига да получавам правилните насоки.

Надето: Преодоляването на страха от грешки, тъй като много от нас са израснали с мисълта, че грешките са нещо лошо и винаги трябва да се избягват. При изучаването на един чужд език това далеч не е така. Напротив, тук грешките са добре дошли, защото човек се учи най-добре именно когато бърка. Нещо друго, което също е изключително важно, а не на всеки е особено лесно, е да събереш смелост да зададеш въпрос, когато не разбираш нещо. Категорична съм – няма глупави въпроси. Събрали сме се, за да се учим и да си помагаме. Предпочитам да повторим едно правило колкото пъти се налага пред това да не го научим правилно или изобщо да не го усвоим. Така че има ли нещо неясно – питайте!

Ели: Най-често това са страхът от грешки, неувереността при говорене и усещането, че не напредват достатъчно бързо. Всяка една грешка е крачка напред, всеки един опит за комунизация е скок! Всеки има различен темп на усвояване на материала и не бива да се сравнява с друг. Дайте си колкото време е необходимо, а ние винаги сме насреща. 

Ангел: Може би основите на езика са най-предизвикателни и отнемат най-много време за овладяване. Всяко едно начало има своите трудности. При постоянство и желание, обаче, всичко се нарежда на мястото си.

Ако искате да започнете курс по чужд език, разгледайте нашите предстоящи курсове.

 

Какви техники работят най-добре за запомняне на думи и изрази?

Рали: Изолираното наизустяване на думи невинаги е успешно. Всъщност често води до един богат пасивен речник, който не може да бъде приложен говоримо, а и писмено. Опитът ми показва, че най-успешно (а и интересно) се учат думи чрез превод, и то от български на норвежки или датски. Да, определено по-трудната посока за превод, но категорично по-успешната.

Кера: Със сигурност новата лексика се усвоява най-добре чрез някаква форма на асоциативност – в текст (особено при превод), в изречения, видео клипове, подкасти, в разговор или чат с носител на езика. Изразите и фразеологизмите са отражение на съответната култура, познаването на порядките и традициите в дадена страна също може да окаже помощ при изучаването на лексика. Платформи като Quizlet могат да добавят и интерактивен елемент – преговарят се думи с помощта на флаш карти, тестове, игри и др.

Надето: При всеки е различно. Един от предпочитаните от мен методи е думата или изразът да се използват в изречение или свързан текст. Думи и изрази се запомнят по-лесно в контекст отколкото сами по себе си. За целта много помагат и гледането на филми и сериали, четенето на книги или слушането на песни например. Практическият досег с езика обикновено е много по-полезен от чистото зубрене.

Ели: Познати са безброй методи за усвояване на нови думи и е доста трудно да се каже кой е най-добрият. Аз лично съм използвала какви ли не подходи и това, което работи най-добре за мен, може да не сработи при друг. Със сигурност най-забавните и развлекателни са асоциативното свързване на нова дума с вече позната, честото преговаряне под форма на куиз или флашкарти и четенето на художествена литература.

Ангел: Лично на мен в университета много ми помагаше разхождането напред-назад и повтарянето на новите думи и изрази на глас. Друг метод е старото и изпитано писане по три реда на нови думи.

🔜 Как да преодолеете страха от говорене? Очаквайте втората част! В нея ще разберете как културата влияе на ученето на език и кои са най-често срещаните митове за езиковото обучение.

📌 Абонирайте се за нашия бюлетин, за да не пропуснете следващата статия!